ویژگی ها خاص رادار مطلع الفجر 2

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

ویژگی ها خاص رادار مطلع الفجر 2

پست توسط Sami 1993 »

تصویر

ویژگی ها خاص رادار مطلع الفجر 2
محققان پژوهشکده فناوری اطلاعات وارتباطات دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به طراحی وساخت رادار متحرک برد بلند مراقبت هوایی باند VHF در دانشگاه صنعتی اصفهان شدند.

به گزارش مشرق به نقل از واحد مرکزی خبر، رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات وارتباطات دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: رادار برد بلند مراقبت هوایی باند VHFبانام مطلع الفجر 2، رادار متحرک نیمه هادی است که قادر است به طور مستقل و یا به عنوان بخشی از یک سامانه پدافندی عملیات راداری را اجرا کند.

فدایی افزود: رادار مطلع الفجر2 ، رادار مدرن با پردازش پیشرفته است که قادر است اهداف هوایی را تا برد 480 کیلومتر و همچنین اهداف با سطح مقطع پایین را آشکار سازی و ردگیری کند.

وی به ویژگی خاص متحرک بودن این رادار هوایی به دلیل نصب بر روی یک خودروی سنگین اشاره کردو گفت: استفاده از منبع تغذیه شهری ویا دیزل ژنراتورها ونیز آماده به کارکردن این رادار درکمتر از 2 ساعت از دیگرویژگیهای این راداراست.

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات وارتباطات دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: در این رادار با 2 کانال مستقل به صورت همزمان وبا استفاده از همه ظرفیّت ،قابلیت ردیابی و آشکارسازی فرکانس ها را فراهم کرده اند که با این امکان، با جایگزینی یک کانال در صورت ایجاد اشکال درفرستنده،گیرنده ویا مسیر آنتن کانال دیگر، افزونگی و قابلیت اعتماد بالایی در جهت شناسایی وردگیری اهداف هوایی فراهم شده است.

فدایی با اشاره به قابلیت بهره برداری از این رادار در همه شرایط جوی گفت: برخورداری از برد مناسب، اندازه گیری زاویه، جهت، سرعت وارتفاع اهداف پروازی به روش مقایسه سیگنال بین 2کانال مستقل موجود در رادار از دیگرویژگی های رادار مطلع الفجر 2 است.

بیست وپنجمین جشنواره بین المللی خوارزمی به منظور تجلیل و قدردانی از تلاش‌های پژوهشگران ، فناوران و نوآوران برتر داخلی و خارجی روز سه شنبه 15 بهمن ماه در سالن سران کشورهای اسلامی برگزار شد که طرح رادارمتحرک برد بلند مراقبت هوایی باند VHF(مطلع الفجر2) در بخش پژوهش‌های کاربردی این جشنواره عنوان نخست را به خوداختصاص داد.
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 562
تاریخ عضویت: دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۸۵, ۴:۵۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1360 بار
سپاس‌های دریافتی: 1358 بار

Re: ویژگی ها خاص رادار مطلع الفجر 2

پست توسط mj_piremard »

با سلام
این رادار یه رادار باند متریک هست و از اون میشه به عنوان یه رادار هشدار زود هنگام استفاده کرد در صورت نسب این رادار در نزدیکی های خلیج همیشه فارس میشه باهاش کل خلیج فارس رو اسکن کرد.
 چه خوب خوند حرف دلمو 
  
[FONT=Arial,sans-serif]  سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.
     
Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۴:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

Re: ویژگی ها خاص رادار مطلع الفجر 2

پست توسط mm1990 »

این رادار در نزدیکی خلیج فارس نصب شده است.
در ضمن در دهه فجر امسال نیز در شیراز به تولید انبوه رسیده است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: ویژگی ها خاص رادار مطلع الفجر 2

پست توسط Sami 1993 »

تصویرتصویر

با تلاش محققان دانشگاهي
نخستين رادار متحرك برد بلند باند VHF در كشور ساخته شد
 رادار متحرك برد بلند مراقبت هوايي باند VHF با تلاش محققان پژوهشکده فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتي اصفهان، طراحي و ساخته شد.  

تصویر
به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، مهندس مهدي فدايي، رييس پژوهشکده فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتي اصفهان با اعلام اين مطلب افزود: رادار برد بلند مراقبت هوايي باند VHF با نام «مطلع الفجر 2» يك رادار متحرك تمام نيمه هادي است كه مي تواند به طور مستقل و يا به عنوان بخشي از يك سامانه پدافندي، عمليات راداري را به انجام رساند.
وي با بيان اين که تمامي مراحل طراحي وساخت اين رادار به صورت کاملاً بومي توسط متخصصان دانشگاه صنعتي اصفهان انجام شده است، تصريح کرد: رادار «مطلع الفجر2» يك رادار مدرن با پردازش كوهرنت و تماماً نيمه هادي است که قادر است اهداف هوايي را تا برد 480 كيلومتر و همچنين اهداف با سطح مقطع پايين را آشكار سازي و ردگيري كند.

فدايي با اشاره به ويژگي خاص متحرک بودن اين رادار هوايي به دليل نصب بر روي يک خودرو سنگين، بهره مندي از32 عنصر آرايه ياگي افقي در دو رديف بالا و پائين آنتن، استفاده از منبع تغذيه شهري يا ديزل ژنراتورهاي منصوب بر روي اين خودرو و نيز آماده به کار شدن اين رادار در کمتر از دو ساعت را از ديگر امتيازات رادار «مطلع الفجر 2» عنوان کرد.

رييس پژوهشکده فناوري اطلاعات وارتباطات دانشگاه صنعتي اصفهان افزود: در اين رادار، دو كانال مستقل به صورت همزمان و با استفاده از تمام ظرفيت، قابليت رديابي و آشکارسازي فرکانس‌ها را ايجاد کرده اند که با اين امکان، ضمن جايگزيني يک کانال در صورت ايجاد اشکال در فرستنده، گيرنده و يا مسير آنتن كانال ديگر، افزونگي و قابليت اعتماد بالايي در جهت شناسايي وردگيري اهداف هوايي فراهم شده است.

فدايي با اشاره به قابليت بهره برداري از اين رادار در تمامي شرايط جوي، برخورداري از برد مناسب، اندازه گيري زاويه، جهت، سرعت وارتفاع اهداف پروازي به روش مقايسه سيگنال بين دوکانال مستقل موجود در رادار را از ديگر ويژگي هاي ممتاز رادار «مطلع الفجر 2» عنوان کرد.

گفتني است، طرح رادار متحرك برد بلند مراقبت هوايي باند VHF(مطلع الفجر2)، عنوان نخست پژوهش‌هاي کاربردي بيست و پنجمين جشنواره بين المللي خوارزمي را به خود اختصاص داده است.

انتهاي پيام
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”